۱۸ مرداد

مراحل و نحوه مسواك زدن در بیماران دارای ارتودنسی ثابت

مرحله اول
برای این منظور باید از مسواک مخصوص ارتودنسی که تهیه کرده اید استفاده کنید. مسواک زدن را در ۶ مرحله انجام دهید این ترتیب به شما کمک می کند تا هیچ سطحی از سطوح دندانی مسواک نزده باقی نماند. در ابتدا از بیرون دندانها شروع کنید. الیاف مسواک عمود بر براکت ها بوده و از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه استفاده کنید.

مراحل تمیز کردن دندان ها

مرحله دوم
مسواک را با زاوبه ۴۵ درجه نسبت به لثه گرفته و با دقت مطابق شکل شیار لثه را تمیز کنید. حرکات ویبره جلو عقب یا به طرفین، با دامنه حرکتی ۱ یا ۲ میلی متر در ناحیه نوک موهای مسواک، شیار لثه ای را تمیز خواهد کرد. این حرکت هم در سطح بیرونی (سطح لبی) و هم سطح داخلی (سطح زبانی) دندان ها انجام می شود.

L11

مرحله سوم
سطح خارجی دندان بین براکت و لثه، تمیز می شود. در حالی که مسواک زاویه تقریبی ۱۳۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد، مطابق شکل از حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات لرزشی(ویبره) به طرفین استفاده کنید.

L12
مرحله چهارم
باقیمانده سطح خارجی دندان یعنی فاصله بین براکتها تا سطح جونده دندانها تمیز می شود . درحالی که مسواک زاویه تقریبی ۴۵ درجه با سطح خارجی دندان دارد و جهت الیاف مسواک به سمت براکت ها می باشد، با حرکات چرخشی با دامنه کوتاه یا حرکات ویبره به طرفین، دندان ها را تمیز کنید.

L13

مرحله پنجم
سطح جونده دندانها را با دقت و با حرکات ویبره جلو عقب، تمیز کنید. دقت کنید که تمامی دندانها در این مرحله تمیز شوند. مسواک عمود بر سطح، قرار می گیرد تا شیارهای روی سطح دندان کاملاً پاکسازی شوند.

L14
مرحله ششم
سطح داخلی دندانها را تمیز کنید . این عمل را باقراردادن پاشنه مسواک در ناحیه طوق دندان و با حرکات ویبره به بالا و پایین انجام می شود. ضمنا تمیز کردن سطح زبان و سقف کام نیز به وسیله مسواک نرم توصیه می گردد.

L15

درباره نویسنده

admin
متخصص ارتودنسی به فردی گفته می شود که در زمینه علم ارتودنسی مدرک دکتری تخصصی دریافت نموده است. بدین معنی که پس از اخذ درجه دکتری عمومی دندانپزشکی (در مدت ۶ سال) و قبولی در آزمون تخصصی، پس از سه تا چهار سال تحصیل اضافه تر، درجه دکتری تخصصی ارتودنسی را دریافت نموده است. در طی دوره تخصصی ارتودنسی، رشد و نمو دهان، فك و صورت و دندان ها، تكنيك‌هاي جديد و تحقيقات مورد تأكيد قرار مي‌گيرد و پس از دریافت مدرک دکتری تخصصی، فرد می تواند به طبابت در اين رشته يا پژوهش و آموزش در دانشگاه بپردازد.

پاسخ

سیزده − 11 =