انواع ناهنجاریهای دندانی فکی

کوچکی فک پایین

کوچکی فک پایین اختلالی است که اگر در سنین 12-13 سالگی شناسایی شود با دستگاه های متحرک فانکشنال می توان از شدت آن کاست.  هدف این دستگاه ها تحریک رشد فک پایین با تحریک و افزایش فعالیت عضلات فک است. تصویر زیر یکی از شایعترین فرم های دستگاه فانشکنال را نشان می دهد. انواع ناهنجاریهای دندانی فکی را توضیح خواهیم داد

download (2)اما اگر مشکل بیمار بعد از 14-13 سالگی شناسایی شود معمولا نیازمند درمان ثابت ارتودنسی و در موارد شدید جراحی فک در سنین بالاتر است.

تصویر زیر قبل و بعد از جراحی فک پایین به منظور جلوآوردن فک پایین را نشان می دهد.

download (3)

بزرگی فک پایین

بزرگی فک پایین اختلالی است که جنبه ارثی قوی دارد اغلب افراد دارای این مشکل مبتلا به درجاتی از کوچکی فک بالا نیز هستند که تظاهر آن کمی برجستگی گونه ها و افتادگی پلک پایین می باشد.
این مشکل اگر در حدود سن 7-8 سالگی شناسایی شود امکان درمان با وسیله ای به نام فیس ماسک را دارد. این وسیله باعث تحریک رشد فک بالا و درجاتی از تغییر جهت رشدی فک پایین می گردد. در شکل پایین فیس ماسک روی صورت بیمار را مشاهده می کنید. استفاده از فیس ماسک بسیار ساده بوده و کودک به راحتی با این وسیله کنار می آید.

download (1)

اگر این مشکل ادامه پیدا کند یا بعد از 10 سالگی تشخیص داده شود اغلب درمان ارتودنسی را با مشکل مواجه می کند. بخصوص انواع شدید بعد از این سن معمولا نیازمند ترکیب ارتودنسی جراحی فک در حول و حوش سنین 18-22 سالگی هستند. در شکل زیر تصاویر قبل و بعد از جراحی بیمار دارای مشکل بزرگی فک پایین را مشاهده می کنید.

download

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر محسن مراتی

متخصص ارتودنسی 

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها