۰۷ اسفند

رفع مشکلات گوارشی بعد از ارتودنسی

رفع مشکلات گوارشی بعد از ارتودنسی

درمان ارتودنسی دارای فواید بسیاری می باشد و معمولا عوارضی نیز ممکن است در پی داشته باشد . در این مقاله فواید درمان ارتودنسی را که شامل رفع مشکلات گوارشی بعد از ارتودنسی می شود را شرح خواهیم داد .

رفع مشکلات گوارشی بعد از ارتودنسی

پس از درمان ارتودنسی دندان های روی هم افتاده در محل درست و مناسب خود در داخل فک  قرار می گیرند . لذا نیرویی که بعد از گاز زدن و جویدن غذا به روی ریشه وارد می شود یکسان و متعادل می باشد . در حالی که دندان های روی هم قرار گرفته و فاصله دار که هنوز تحت درمان ارتودنسی قرار نگرفته اند نمی توانند نیرو را در تمام جهات به صورت یکسان پخش کنند و در نتیجه به برخی از دندان ها هیچ نیروی وارد نمی شود ولی در عوض به بعضی دندان ها تا حد زیادی فشار می آید که موجب ضعیف شدن و آسیب پذیری آن ها خواهد شد .

رفع مشکلات گوارشی بعد از ارتودنسی

پس از درمان ارتودنسی تمیز کردن دندان ها با سهولت بیشتری انجام می شود .

بعد از ارتودنسی و پس از اینکه دستگاه ارتودنسی از دهان خارج شد ، دندان ها در محل اصلی خود در فک قرار خواهند گرفت . لذا این موضوع موجب راحت تر شدن تمیر کردن دندان ها می شود و طول عمر دندان ها را نیز بیش تر می کند .

پس از ارتودنسی، مشکلات گوارشی نیز رفع می شوند .

در حالت طبیعی در صورتی که دندان ها به طور منظم قرار گرفته باشند ، هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس می باشد ( متخصص ارتودنسی ) .  اما در حالت غیر عادی که دندان ها روی هم قرار گرفته اند و یا فاصله دار باشند هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس نبوده و لذا غذا ها به طور مناسب جویده نمی شوند و به خوبی با بزاق دهان نیز ترکیب نمی گردند .

با درمان ارتودنسی می توان در تماس بین دندان های بالا و پایین هماهنگی ایجاد نمود که  موجب ارتقا عملکرد آسیاب کردن و جویدن می شود و درنتیجه مشکلات گوارشی مرتبط با بد جویده شدن غذاها نیز کاهش می یابد.

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ