۱۹ اسفند

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها :

دندان ها جزو مهم ترین دارایی های انسان ها محسوب می شوند که علاوه بر فراهم کردن ظاهری زیبا نقش زیادی در جویدن غذا دارند لذا باید مسئله ی پیشگیری از پوسیدگی دندان ها مهم تلقی شود .

پیشگیری از پوسیدگی دندان ه

از خمیر دندان های حاوی فلوراید  استفاده کنید .

دندان ها را حتما قبل از خوابیدن و صبح ها پس از بیدارشدن مسواک کنید زیرا تمیز نگه داشتن دندان ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها اهمیت زیادی دارد . ( متخصص ارتودنسی )

پس از غذا خوردن دهان را به طور کامل آب بکشید زیرا این کار موجب خارج شدن ذرات غذا که به دندان ها چسبیده اند می شود و حالت اسیدی دهان بعد از غذا را کاهش میدهد .

روزانه با استفاده از نخ دندان فضای بین دندان ها را تمیز کنید زیرا با استفاده از خمیر دندان و مسواک نمی توان فضای بین دندان ها را تمیز نمود ( متخصص ارتودنسی ) .

.

به صورت منظم ، به منظور کنترل نشانه های پوسیدگی با دندانپزشک مشورت نمایید .

از خوردن غذاهایی که قند بالایی دارند همچون آب نبات ، شکلات و نظیر آن ها خودداری نمایید . از تافی های چسبناک که به دندان ها می چسبند و به سختی جدا می شوند استفاده نکنید زیرا موجب پوسیدگی شدید دندان می شوند . در صورت مصرف این مواد غذایی حتما بعد از آن مسواک بزنید یا حداقل دهانتان را با آب بشویید .

به صورت منظم ، به منظور کنترل نشانه های پوسیدگی با دندانپزشک مشورت نمایید .

کل روز در حال جویدن نباشید و به دندان های خود استراحت بدهید. تعداد وعده های مصرف مواد قندی را کاهش دهید.

در صورت علاقه به جویدن آدامس ، از آدامس های بدون گلوکز استفاده کنید .

در صورت توصیه دندانپزشک از دهان شویه استفاده کنید و نوع آن را با مشورت وی انتخاب کنید .

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی _ متخصص ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ