۲۰ بهمن

مقاوم سازی دندان

مقاوم سازی دندان

مقاوم سازی دندان ها به روش هایی گفته می شود که می توان به وسیله ی آن ها محیط مناسب را برای جلوگیری از پوسیدگی باکتری های مخرب فراهم نمود ( متخصص ارتودنسی ) .

مقاوم سازی دندان

ساختار مینای دندان ها بوسیله ی نفوذ فلوراید در مینای دندان تقویت می شوند و در برابر پوسیدگی از خود مقاومت بیشتری نشان می دهند لذا باید با استفاده از روش های مختلف جذب یون های فلوراید را از طریق مینای دندان افزایش دهیم.

چگونه فیشورسیلانت تراپی از پوسیدگی دندان های کودکان جلوگیری می کند :

در سطوح جونده ی دندان های آسیای تازه رویش یافته کودکان، شیار های ریز و درشتی وجود دارد. گاهی این شیار ها از حد معمول باریک تر و عمیق تر هستند لذا پرز های مسواک نمی توانند به عمق شیار ها دسترسی پیدا کنند بنابراین مواد غذایی و میکروب ها در داخل شیار ها باقی می مانند و موجب پوسیده شدن دندان های آسیای کودکان می شوند .فیشورسیلانت راهی برای کم کردن عمق و مسدود کردن این شیارها در دندان های آسیای کودکان می باشد .

در این روش دندانپزشک بدون این که دندان ها را تراش دهد ماده ترمیمی همرنگ دندان را مثل چسب بر روی شیارهای دندان قرار میدهد . مواد فیشور سیلانت دندان های عقبی کودکان را که دارای شیار عمیقی هستند می پوشاند تا با مسواک زدن بتوان تمام سطوح دندان را به راحتی تمیز نمود . ( متخصص ارتودنسی )  به محض رویش دندان های آسیا و قبل از خراب شدن آن ها بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت کودکان است .

آیا فیشورسیلانت تراپی با درد همراه است ؟

خیر. فیشورسیلانت تراپی هیچگونه دردی به کودک تحمیل نمی کند لذا به تزریق ماده ی بی حس کننده نیازی نمی باشد .

انجام این عمل تنها چند دقیقه زمان می برد و اثر آن تا ۴ الی ۵ سال ماندگار خواهد بود .

فیشورسیلانت تراپی تا حد زیادی از پوسیده شدن دندان های کودکان جلوگیری می کند .

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ