۰۹ فروردین

اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی

اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی با هدف اینکه نیرویی به دندان ها و بافت های مجاور وارد سازد و بافت ها و دندان ها نیز این نیرو را به درستی دریافت نمایند ، انجام می شود . دندان ها پس از دریافت نیروهای مکانیکی بایستی این نیروها را ذخیره کنند و به بافت های مجاور خود منتقل سازند . مقصود از انجام تغییرات ایجاد تغییرات ساختاری در استخوان از طریق ارتودنسی می باشد . در ذیل در رابطه با اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی توضیحاتی ارائه خواهیم داد .

اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی

میزان غلظت داروهای مختلف :

پژوهش های ارتودنسی به بررسی میزان افزایش غلظت دارو در خون و ارتباط آن با حرکات دندانی پرداخته اند .

دارو های تاثیر گذار بر حرکت دندان ها :

در طی درمان ارتودنسی مصرف دارو های مختلف باید با اطلاع به متخصص ارتودنسی صورت بگیرد. در صورتی که در طول درمان ارتودنسی بیمار دارویی استفاده کند ، برای کنترل و اعمال نیرو به بافت های بیولوژیکی و یا برای مدیریت مشکلات مفصل گیجگاهی فکی و یا مقابله با برخی از عفونت ها باید این دارو ها و تاثیراتشان بر درمان ارتودنسی ،  توسط ارتودنتیست در طول دوره درمان مورد بررسی قرار گیرد .

اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی و چگونگی حرکات دندان ها :

امکان دارد اثر دارو ها بر درمان ارتودنسی در نتایج کوتاه مدت یا بلند مدت بسیار قابل توجه باشد لذا بایستی به بررسی مکانیسم عمل و تاثیرات دارو ها بر درمان ارتودنسی توجه نمود .

داروهای ضد التهاب همچون کورتون ها و  ضد التهاب هایی مثل ایبوپروفن میتوانند حرکات دندانی را کند کنند.

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی _ متخصص ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

پانزده − 11 =