۱۰ بهمن

تغذیه در زمان ارتودنسی

تغذیه در زمان ارتودنسی

با این حال که براکتهای امروزی محکم ، با ثبات و پیشرفته تر از ابزار ارتودنسی قدیمی تر می باشند ، مراقبت از آن ها در طول فرآیند درمان اهمیت زیادی دارد .تغذیه در زمان ارتودنسی حائز اهمیت می باشد لذا باید به مواردی در باره ی تغذیه توجه نمود . ( متخصص ارتودنسی ) در این زمان باید از خوردن غذاهای چسبنده و غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند خودداری کرد و مصرف غذاهای نرم تر در موضوع تغذیه در زمان ارتودنسی بهترین پیشنهاد است .

تغذیه در زمان ارتودنسی

اهمیت تغذیه در ارتودنسی

زمانی که فرد برای اولین بار تحت درمان ارتودنسی با براکت قرار می گیرد ممکن است تصور کند انتخاب های محدودی در رابطه با غذا خوردن در حضور براکت ها برای وی وجود دارد .

زمانی که براکت های ارتودنسی در دهان فرد قرار می گیرد در رابطه با اجتناب از خوردن غذاهای خاص که برای وی ممکن است مشکل ساز شود تذکر داده می شود لذا تغذیه در زمان ارتودنسی دارای اهمیت بالایی می باشد و حتما باید مورد توجه قرار گیرد .
چه غذایی نباید بخوریم ؟
• جویدن یخ موجب کنده شدن براکت از سطح دندان ها می شود .
• غذاهایی که چسبنده اند یا هر نوع شکلات می تواند با خم کردن سیم ها و شل کردن براکت های روی دندان به ابزار های ارتودنسی آسیب وارد کند .
• هر نوع غذای سفت و خشک می تواند به سیم های ارتودنسی آسیب وارد کند و باعث شل شدن براکت های روی دندان ها یا شکسته شدن براکت ها بخصوص براکت های شفاف یا سرامیکی شود .
• غذاهایی که حاوی شکر زیادی می باشد باید تا جایی که ممکن است در این مدت مصرف نشوند و در صورتی که بیمار از این غذاها استفاده نمود باید بلافاصله مسواک بزند . اگر مسواک زدن برای بیمار کار ساده ای نباشد ، بیمار می تواند از دهان شویه و شستشوی دهان با آب بعد از مصرف غذا های شیرین استفاده کند .
دستگاه های شستشوی با فشار آب در تمیز کردن اطراف براکت ها موثرند .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی – متخصص ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ