۰۱ فروردین

دندان عقل و ارتودنسی

دندان عقل و ارتودنسی

دندان عقل یا مولر سوم جزء آخرین دندانی می باشد که در قوس دندانی دیده می شود و معمولاً سنین ۱۷ الی ۲۲ سالگی را محدوده دیده شدن دندان های عقل می دانند . امکان این وجود دارد که اشخاص سن جوانی خود را گذرانده  و همه ی دندان های دائمی خود را نیز در آورده باشند ، اما دندان های عقل آن ها در فک شان مشاهده نشود .  امروزه اکثر افراد فضای کافی و مناسب برای رشد و نمو دندان های عقل خود ندارند و از این رو برای جلوگیری از به وجود آمدن کیست ، عفونت ، پوسیدگی دندان  و مشکلات دیگر دندان پزشکان متخصص درمان کردن دندان عقل و ارتودنسی  را پیشنهاد می دهند تا این که دندان های عقلی که پنهان هستند و درآخر دهه ی دوم زندگی فرد یا اول دهه ی سوم زندگی به وجود می آیند را بکشند  .

سوالات متداول درباره ی دندان عقل و ارتودنسی :

آیا برای درمان ارتودنسی لزومی به کشیدن دندان عقل می باشد ؟دندان عقل و ارتودنسی

پزشک متخصص ارتودنسی با  بررسی کردن  اولیه فک و با کمک گرفتن از عکس رادیولوژی تشخیص خواهد داد که ، ضروری می باشد که دندان عقل از دهان فرد کشیده شود یا نه . گاهی اوقات ازدحام و شلوغی دندان ها به اندازه ای زیاد می باشد که پزشک متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که باید دندان عقل کشیده شود .

آیا دندان های عقل در ثابت بودن دندان ها در فک موثر است ؟

ثابت بودن دندان ها بعد از انجام دادن درمان ارتودنسی  بسته به سن اشخاص متفاوت می باشد ، و امکان دارد در افراد مختلف تفاوت داشته باشد و می توان گفت که درافراد پیرتردندان هایشان از دوام بیشتری برخوردار می باشند  .

آیا همه دندان های عقل نیازمند کشیدن می باشند ؟

برای کشیدن دندان عقل پزشک متخصص توصیه میکند تا اتمام کار ارتودنسی صبر کنید ، ولی اگر دندان های عقل را در ابتدای درمان از دهان بیرون بیاورید دیگر جایی برای جبران وجود نخواهد داشت .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی _ متخصص ارتودنسی

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ