۲۷ بهمن

نحوه تمیز کردن پلاک های متحرک

نحوه تمیز کردن پلاک های متحرک

نحوه تمیز کردن پلاک های متحرک نسبت به دستگاه های ثابت بسیار آسان تر است زیرا می توان به راحتی آن ها را از دهان خارج نمود و تمیزشان کرد .

نحوه تمیز کردن پلاک های متحرک

رعایت بهداشت پلاک های متحرک :

به منظور تمیز کردن پلاک های متحرک می توانید آز آب ولرم و مایع ظرفشویی یا دستشویی و یک مسواک نرم استفاده نمایید .

نباید برای تمیز کردن پلاک های متحرک از خمیر دندان های معمولی استفاده کنید زیرا موجب ساییده شدن پلاک ها می شوند و از براقیت و شفافیت آن ها میکاهد.

هرگز نباید پلاک ها را با استفاده از آب جوش تمیز کرد چون این کار باعث وارد شدن آسیب های جدی به پلاک ها خواهد شد .

هنگام شستشو باید توجه داشته باشید که زیر سطحی که پلاک ها را می شویید باید نرم باشد و یا زیر دستتان ظرفی پر از آب قرار دهید که اگر پلاک ها اتفاقی از دستتان سر خورد آسیبی نبینند .

هر هفته پلاک های دندان را در یک محلول شستشو غوطه ور کنید تا پلاک از آلودگی ها و جرم ها پاک شود . این محلول های تمیز کننده در داروخانه ها با عنوان محلول ضدعفونی کننده دست دندان قابل تهیه است.

از سرکه سفید هم می توان به عنوان محلول تمیز کننده استفاده نمود .

نگهداری پلاک های متحرک در خارج از دهان :

اگر مایل باشید که پلاک های خود را برای ساعاتی از روز از دهانتان خارج کنید مثلا برای غذا خوردن ، ورزش کردن و مسواک زدن باید مراقبت های لازم را انجام دهید . (  متخصص ارتودنسی )

حتما پلاک ها را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان، دور نگه دارید .

این پلاک ها و سیم ها برای دندان های شما فرم داده شده اند تا نیروی لازم و کافی را به دندان هایتان وارد کنند لذا در صورتی که شکسته و یا خم شوند باید دوباره به پزشک مراجعه کنید . بنابراین زمانی که پلاک ها را از دهان خارج می نمایید آن ها را درون یک جعبه پلاستیکی در دار نگه دارید .

اگر پلاک های شما به اصلاح نیاز دارند این کار را به متخصص ارتودنسی واگذار کنید و از دستکاری آن ها خودداری نمایید .

دکتر محسن مرآتی متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی )

 

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ