۲۶ بهمن

ارتودنسی در بالغین

ارتودنسی در بالغین

در سال های اخیر اقبال به درمان ارتودنسی در بالغین افزایش پیدا کرده است زیرا آگاهی افراد در رابطه با دندانپزشکی پیشگیرانه و افزایش دوام و طول عمر دندان های طبیعی بیشتر شده است .

ارتودنسی بالغین

مشکلات ارتودنسی بالغین :

به طور معمول درمان ارتودنسی در کودکان و در مراحل بلوغ انجام می شود زیرا در این زمان حرکت دندان ها سریعتر است و طول درمان نیز کوتاه تر می شود. لذا بهترین سن برای درمان ارتودنسی دوران نوجوانی است .

ارتودنسی در بالغین نیز امکان پذیر می باشد اما ممکن است به دلایل زیر درمان طولانی تر و پیچیده تر شود :

  • توقف رشد در بزرگسالی : مشکلات اسکلتی در صورتی که شدید باشند در بالغین می بایستی به علت پایان یافتن دوران رشد ، به وسیله ی جراحی فک اصلاح نمود ( متخصص ارتودنسی ).
  • کم بودن خونرسانی به بافت های دهان و تحلیل لثه ها: به دلیل کاهش حمایت لثه و استخوان می بایست نیروهای ملایمتری به دندان ها وارد نمود و حرکت دندان نسبت به ارتودنسی در کودکان باید کند تر انجام شود .
  • وجود دندان هایی که به شدت ترمیم شده اند و یا از دست رفته اند : افتادن دندان می تواند منجر به حرکت فیزیولوژیک دندان ها و یا کج شدن آن ها و بیرون زدن یا رویش بیش از حد دندان روبرو در فک مقابل شود که هر کدام از این موارد باعث بهم ریخته شدن دندان ها و پیچیدگی درمان ارتودنسی بالغین خواهد شد .

در چه مواردی ارتودنسی همراه با درمان های دندانپزشکی لازم می باشد ؟

ارتودنسی جنبی و یا کمکی به برنامه درمانی جامع دندانپزشکی گفته می شود که در آن ارتودنسی در کنار درمان های دیگر دهان و دندان انجام می شود. بزرگسالانی که دارای دندان های سالمی نیستند و نیازمند درمان های پروتزی، ایمپلنت، ترمیمی و لثه می باشند امکان دارد بنا به دلایلی به درمان ارتودنسی یا براکت نیز نیاز پیدا کنند .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی )

 

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ