۲۵ بهمن

جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان

جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان

بزاق دهان به طور طبیعی دارای املاح و مواد معدنی می باشد. بعد از خوردن غذا گروهی از پروتئین های بزاقی روی سطح دندان رسوب میکند. این رسوب به صورت ماده نرم و سفید رنگی است که به راحتی قابل دیده شدن و برداشته شدن با مسواک است.  به مرور زمان میکروب های دهانی نیز به این مواد افزوده می شوند و به این صورت اولین مرحله ی تشکیل پلاک آغاز می گردد . ( متخصص ارتودنسی ) این پلاک با رسوب املاح معدنی بزاق سفت شده و تبدیل به جرم میشود. در ادامه موضوع ” جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان ” را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان

در مراحل اولیه تشکیل پلاک، می توان پلاک ها را به راحتی با استفاده از مسواک و نخ دندان پاک کرد ولی در صورتی که به موقع از روی دندان ها برداشته نشوند به تدریج این پلاک ها حجیم می شوند و پس از مدتی تبدیل به جرم می شوند . جرم از بافت سختی تشکیل شده که از تجمع پلاک هایی که پاک نشده اند تشکیل می شود .جرم ها یکی از عوامل بیماری های لثه محسوب می شوند و علاوه بر آن رنگ دندان را تغییر و سلامت دندان ها را نیز تهدید می کنند .جرم دندان ها، در روی دندان ها و بین دندان ها کاملا نمایان می باشند . دندان ها و فضای دهان با برداشتن جرم ها سالم تر باقی می مانند . (  متخصص ارتودنسی )

به چه دلیل جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان انجام می شود ؟

ارتودنتیست ها قبل از نصب پلاکت ها روی دندان فرد ، ترجیح می دهند جرمگیری کنند و سپس اقدام به ارتودنسی دندان می کنند . در صورتی که قبل از نصب پلاکت ها جرم گیری انجام نشود دندان ها مستعد مشکلات لثه و تحلیل استخوان اطراف دندان میشود لذا عمل جرمگیری به بهداشت دهان و دندان کمک نموده ، بوی بد دهان را از بین می برد و موجب راحت تر شدن ارتودنسی دندان ها می شود.

آیا جرمگیری موجب حساس شدن دندان ها می شود ؟

جرم ها به دلیل اینکه ضخامتی بر روی دندان ها ایجاد می کنند مانند یک عایق حرارتی عمل می کنند . پس از انجام جرمگیری مراجعین تصور می کنند که دندان هایشان حساس شده ولی پزشک به آن ها اطمینان می دهد که این حساسیت موقتی می باشد و پس از چند روز از بر طرف می شود . استفاده از دهانشویه ها و خمیر دندان های حساسی زدا در این دوره به رفع حساسیت دندانی کمک میکند .

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

2 thoughts on “جرمگیری قبل از ارتودنسی دندان

  1. buy-backlinks.rozblog.com - تیر ۱۶, ۱۳۹۹ در ۵:۰۲ ب.ظ

    سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.خیلی خیلی ممنون

  2. oliveland.ir - خرداد ۱۸, ۱۴۰۰ در ۹:۴۲ ق.ظ

    اقا خیلی وبسایتتون عالیه

پاسخ