۰۶ بهمن

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا به نام تجاری اینوزالاین

ارتودنسی نامرئی یا اینوزالاین یک نوع محصول ارتودنسی نوین می باشد که به طور موثر تعدادی از مشکلات گوناگون ارتودنسی را اصلاح می نماید و دندان هایی متناسب با لبخندی زیبا به شما ارائه خواهد داد . ( متخصص ارتودنسی ) با این روش می توان دندان ها را به آرامی و به راحتی جابجا کرد هر چند که در مقایسه با روش های ارتودنسی مرسوم و سنتی نقاط ضعف آشکاری دارد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین چیست ؟

در این روش از یک سری قالب ها یا پلاک های شفاف پلاستیکی استفاده می شود . در روش ارتودنسی نامرئی از نیرو ناشی از خاصیت ارتجاعی این پلاک ها به منظور حرکت دادن دندان ها به طور موثر استفاده می شود و هر دو هفته یکبار پلاک مذکور تعویض می گردد و پلاک بعدی ادامه حرکات را دنبال میکند. پلاک های اینویزالاین دارای شباهت زیادی با محافظ های سنتی دهان یا همان نایت گاردها هستند که از یک پلاستیک شفاف ، سبک و نازک ساخته می شوند .
پلاک های اینویزالاین را باید در تمام طول شبانه روز به جز زمان مسواک زدن و غذاخوردن مورد استفاده قرار داد . زمانی که پلاک ها پوشیده و تعویض می شوند ، دندان ها را به مرور حرکت می دهند تا زمانی که نتایج مورد نظر حاصل شود .

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین :

  • این نوع ارتودنسی به اصلاح تعدادی از مشکلات ارتودنسی از جمله بهم ریختگی های مختصر، دندان های با فاصله و غیره می تواند کمک کند .
  • اینویزالاین بر خلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار می باشند ،تقریبا نامرئی هستند یعنی کمتر دیده میشوند.
  • حداکثر برای ۲ ساعت در روز می تواند برداشته شود و در باقی ساعات باید استفاده شود.
  • برای دندان ، لثه و گونه تحریک کمتری ایجاد می کند .
  • می توان دندان ها را به طور نرمال مسواک زد و از نخ دندان استفاده نمود .
  • بر روی فعالیت های روزانه تاثیر کمی می گذارد و استفاده ی آن راحت است .

آیا اینویزالاین برای تمام افراد مناسب است ؟

اینویزالاین برای برخی از افراد مناسب می باشد ولی نمی تواند تمام مشکلات ارتودنسی را درمان کند لذا شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی ارزیابی شوید تا مشخص گردد اینویزالاین برای شما مناسب است یا خیر . ( متخصص ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ