۳۰ فروردین

لیزر در درمان ارتودنسی

لیزر در درمان ارتودنسی

امروزه لیزر را می توان با اهداف کمک به درمان  در بافت های سخت و نرم دهان در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار داد . در صورتی که از لیزر برای دستیابی به نتایج مطلوب استفاده می شود اطلاع از ویژگی های لیزر مانند قدرت ، طول موج و زمان بندی آن الزامی می باشد . استفاده از لیزر در درمان ارتودنسی می تواند نتایج سودمندی در برداشته باشد زیرا روشی غیر تهاجمی و نسبتا سریع است که اغلب درد و خونریزی نیز به دنبال ندارد .

لیزر اربیوم :

هم اکنون لیزر اربیوم اکثرا برای تراشیدن و برداشتن بافت دندانو پوسیدگی ها مورد استفاده قرار می گیرد . به دلیل اینکه استخوان و دندان حاوی میزان زیادی هیدروکسی آپاتیت و آب می باشند ، می توان برای حذف کردن بافت سخت از لیزر اربیوم استفاده نمود .

لیزر co2 :

این لیزر دارای طول موج بسیار بالایی می باشد و بالاترین جذب آن در آب صورت می گیرد بنابراین این لیزر برای کار روی بافت سخت مناسب نیست اما برای بافت نرم مزایایی دارد .

لیزر دیود :

به دلیل اینکه نور لیزر دیود ضعیف می باشد می توان به راحتی از این لیزر برای بافت نرم نظیر لثه استفاده نمود و در اعمالی همچون افزایش طول تاج و بهبود شکل لثه و برداشت نسوج اضافی لثه به کار میرود.

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی )

 

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ