مشکلات رایج حین ارتودنسی

مشکلات رایج حین ارتودنسی دندان

دندان های خود را به طور مرتب مسواک  کنید و نخ بکشید. حضور سیم و براکت موجب می شود که میکروب ها و مواد غذایی بیشتری روی دندان ها بمانند و این مسئله خطر بروز پوسیدگی و سفیدک زدن در اطراف براکت ها را افزایش می دهد. در صورتی که در بهداشت خود  کوتاهی کنید در پایان درمان لکه های سفید در اطراف براکت ها باقی خواهند ماند. از دهانشویه فلوراید دو بار در هفته، بعد از اتمام مسواک زدن و نخ کشیدن در آخر شب استفاده کنید و بعد از استفاده، چیزی میل نکنید و به رختخواب بروید، بدین صورت، فلوراید تا صبح بر روی دندان های شما باقی بماند. هر روز دو بار مسواک کردن و یکبار کشیدن نخ دندان لازم است. مشکلات رایج حین ارتودنسی دندان را توضیح خواهیم داد.

حین ارتودنسی دندان

از مصرف غذاهایی که می توانند باعث شکسته شدن بندها، جدا شدن براکت ها و یا خمیده شدن سیم ها شوند خودداری نمایید. نمونه هایی از این مواد غذایی شامل یخ، غذاهای سفت (ذرت ، آجیل ، ته دیگ، نان های سفت) و غذاهای چسبنده (آب نبات، گز، سوهان و آدامس) مي‌باشد. دفعات خوردن شیرینی جات را در طی روز به حداقل برساند.

از گاز زدن غذاهایی مثل ساندویچ و میوه های سفت مثل سیب خودداری کنید. زیرا می توانند باعث کنده شد براکت ها و خم شدن سیم ها شوند.

نکاتی درباره ی ارتودنسی

به دستوراتی که در حین درمان در مورد استفاده از پلاک ها، کش ها به شما داده می شود با دقت توجه و آن ها را اجرا نمایید تا بدین صورت طول درمان خود را کاهش دهید.

در وقت تعیین شده و بصورت مرتب در جلسات ویزیت حضور پیدا کنید و در صورت هر گونه مشکل در خصوص عدم حضورتان ما را در جریان بگذارید

هر گونه مشکل اعم از آزردگی گونه و لب توسط سیم ها، کنده شدن براکت ها و شکستن سیم ها را بلافاصله به ما اطلاع دهید ما فوراً  به مشکل شما رسیدگی خواهیم کرد. به هیچ وجه، خودتان اقدام به دستکاری سیم  و براکت ها نکنید. تا زمانی که وقت ویزیت دیگری به شما داده شود از یک تکه موم نرم شده با گرما و یا یک آدامس جویده شده برای پوشاندن ناحیه تحریک کننده استفاده کنید.

بروز لقی در دندان ها در طی درمان ارتودنسی طبیعی است و جای نگرانی نخواهد بود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر محسن مراتی

متخصص ارتودنسی 

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها