۱۸ مرداد

آفت | Aphthous | Canker sore و درمان آن

آفت | Aphthous | Canker sore و درمان آن

aftus

آفت | Aphthous | Canker sore و درمان آن : زخمی در مخاط دهانی است که ویژگی آن درد شدید و حاشیه برجسته و قرمز رنگ آن است دوره بهبودی خودبخود آن ۱۴ روز است. سطح خود زخم معمولا سفید رنگ است.

دلیل ایجاد آن ناشناخته است اما ضربه و گازگرفتن مخاط، ویروس ها، استرس و….. در ایجاد آن مطرح هستند.واقعیت این است که دلیل بروز آفت در هر فرد میتواند متفاوت باشد برای همین هنوز دلیل مشخصی برای ایجاد این ضایعه مطرح نشده است. اما عوامل موثر در ايجاد آفت به دو دسته عوامل اتيولوژيک (مانند عوامل باکتريايي، عوامل ويروسي، اختلالات ايمونولوژيک، عوامل ژنتيکي، کمبود آهن و ويتامين هاي گروه B) و عوامل تسريع کننده (مانند عوامل آلرژيک، تروما، عوامل رواني، شرايط هورموني و…) تقسيم ميشوند.

درمان های آفت

پماد ها و چسپ های آفت:  همگی حاوی ترکیب کورتونی تریامسینولون هستند. مدل آمریکایی این دارو با نام تجاری Kenacort-A است. پمادی است که به بافت دهان می چسبد نه تنها سوزاندگی ایجاد نمیکنه بلکه سوزش زخم رو هم از بین میبره این پماد روی زخم میچسبد و نیم ساعتی روی آن باقی می ماند و دارو را آهسته آهسته تحویل سلولهای ناحیه مورد نظر میده. بهترین زمان مصرف زمانی است که آفت به صورت جوش است و هنوز تبدیل به زخم نشده است.
چسب هاس آفتی After Remesense محصول کمپانی Sylphar بلژیک که می توانید روی زخم به راحتی بچسبانید. پایه آن همان کورتون تریامسینولون است. که باعث کاهش درد و التهاب می شود. بهترین زمان مصرف زمانی است که آفت به صورت جوش است و هنوز تبدیل به زخم نشده است.

مخلوط دیفن هیدرامین و سفالکسین  که هر دو سه ساعت یکبار در دهان نگه داشته و خارج کنید

مخلوط دیفن هیدرامین و شربت معده که هر دو سه ساعت یکبار در دهان نگه داشته ( به مدت ۲-۳ دقیقه) و خارج کنید. و اثر ضد درد دارد

قطره میرتکس: از اسانس گیاه مورد Myrtus ساخته شده است که از قدیم برای التیام زخم های بدن استفاده میشده و خاصیت ضدمیکروبی داره. بدی آن همان سوزانندگی و تعدد دفعات استفاده آن است.دستور مصرف:۶-۵ بار در روز، هر بار ۱۰ قطره از محلول ميرتکس را روي يک تکه پنبه کوچک ريخته و به مدت ۳۰-۲۰ ثانيه روي ضايعه آفتي قرار دهيد.موارد منع مصرف:دوران بارداري، شيردهي، کودکان، بيماران مبتلا به کانسر

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ