۱۴ مرداد

بزرگی فك پایین

بزرگی فك پایین

بزرگی فك پایین اختلالی است که جنبه ارثی قوی دارد اغلب افراد دارای این مشکل مبتلا به درجاتی از کوچکی فک بالا نیز هستند که تظاهر آن کمی برجستگی گونه ها و افتادگی پلک پایین می باشد.
این مشکل اگر در حدود سن ۷-۸ سالگی شناسایی شود امکان درمان با وسیله ای به نام فیس ماسک را دارد. این وسیله باعث تحریک رشد فک بالا و درجاتی از تغییر جهت رشدی فک پایین می گردد. در شکل پایین فیس ماسک روی صورت بیمار را مشاهده می کنید. استفاده از فیس ماسک بسیار ساده بوده و کودک به راحتی با این وسیله کنار می آید.

download (1)

اگر این مشکل ادامه پیدا کند یا بعد از ۱۰ سالگی تشخیص داده شود اغلب درمان ارتودنسی را با مشکل مواجه می کند. بخصوص انواع شدید بعد از این سن معمولا نیازمند ترکیب ارتودنسی-جراحی فک در حول و حوش سنین ۱۸-۲۲ سالگی هستند. در شکل زیر تصاویر قبل و بعد از جراحی بیمار دارای مشکل بزرگی فک پایین را مشاهده می کنید.

download

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

شانزده + یازده =