۱۴ مرداد

متخصص ارتودنسی كیست؟

متخصص ارتودنسی كیست؟

متخصص ارتودنسی كیست؟ متخصص ارتودنسی به فردی گفته می شود که در زمینه علم ارتودنسی مدرک دکتری تخصصی دریافت نموده است. بدین معنی که پس از اخذ درجه دکتری عمومی دندانپزشکی (در مدت ۶ سال) و قبولی در آزمون تخصصی، پس از سه تا چهار سال تحصیل اضافه تر، درجه دکتری تخصصی ارتودنسی را دریافت نموده است.

در طی دوره تخصصی ارتودنسی ، رشد و نمو دهان، فك و صورت و دندان ها، تكنيك‌هاي جديد و تحقيقات مورد تأكيد قرار مي‌گيرد و پس از دریافت مدرک دکتری تخصصی، فرد می تواند به طبابت در اين رشته يا پژوهش و آموزش در دانشگاه بپردازد. ( متخصص ارتودنسی كیست؟ )

متخصص ارتودنسی كیست؟

علم ارتودنسی از زمینه های تخصصی علم دندانپزشکی بوده و باید به خاطر داشت که درمان های ثابت ارتودنسی در تمام کشورهای پیشرفته، از حیطه کاری دندانپزشکان عمومی، خارج است.
علم ارتودنسی رابطة كاري نزديكي با متخصص دندانپزشكي كودكان و دندانپزشكان عمومي دارد تا بتواند تغييرات مطلوبي در لبخند يك فرد به وجود آورد.

به طور کلی دندان پزشک و متخصص ارتودنسی هر دو تحصیلات پایه ای را سپری می کنند .

هم دندان پزشک و هم متخصص ارتودنسی بایستی آموزش های پایه ای یکسانی را بگذرانند و مدرک دکترا بگیرند . سپس بایستی به منظور کسب تخصص در ارتودنسی ، یک دوره ی سه ساله در زمینه ی ارتودنسی را سپری کنند . یک دندان پزشک بایستی ۶ سال آموزش عالی را بگذراند اما یک متخصص ارتودنسی باید ۹ الی ۱۰ سال برای تخصص پیدا کردن در زمینه ی ارتودنسی سپری کند . ( متخصص ارتودنسی كیست؟ )

تصاویر نمونه کار دکتر محسن مرآتی

 

تفاوت میان دندان پزشک و متخصص ارتودنسی :

می توان گفت همه ی متخصصان ارتودنسی دندان پزشکان صلاحیت دار می باشند در حالی که تمام دندان پزشکان متخصص ارتودنسی نیستند . به طور معمول متخصصان ارتودنسی در هماهنگی دندان و فک دارای تخصص هستند اما دندان پزشکان قادر اند با استفاده از عکس برداری ، جرم گیری و … به منظور دست یابی به لبخندی سالم تر و تمیز تر کمک نمایند . ( متخصص ارتودنسی كیست؟ )

در صورت مشاهده ی موارد زیر بایستی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید :

  • در صورتی که دندان هایتان کج شده و انحراف پیدا کرده باشند .
  • دندان هایتان اوربایت یا آندربایت شده باشد .
  • در صورتی که دندان هایتان بر روی جویدن غذا یا درست صحبت کردن تاثیر گذاشته باشند .
  • اگر دندان ها موجب بروز درد های خفیفی در شما شده باشد .

چگونگی تشخیص یک دندان پزشک عمومی از یک متخصص ارتودنسی :

واژه ی متخصص تنها به دندان پزشکی تعلق می گیرد که پس از گذراندن دوره ی دندان پزشکی عمومی ، طی دوره ای مجزا تخصص ارتودنسی را کسب کرده باشد . برای تشخیص این موضوع می توانید به لیست متخصصین ارتودنسی ایران مراجعه نموده و اطمینان پیدا کنید پزشک مورد نظر شما از متخصصین ارتودنسی هست یا خیر .( متخصص ارتودنسی كیست؟ )

دکتر محسن مرآتی – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

4 thoughts on “متخصص ارتودنسی كیست؟

پاسخ