۳۰ خرداد

ارتودنسی دندان های فاصله دار

ارتودنسی دندان های فاصله دار

ارتودنسی دندان های فاصله دار : یکی از روش هایی که به کمک آن می توان فاصله بین دندان ها را ازبین برد تکنیک ارتودنسی می باشد. فرم فک و دندان در زیبایی لبخند شما تاثیربالایی خواهد داشت. مشکلات متفاوتی که ممکن است زیبایی لبخند شما را کاهش دهد ، عبارتند از :
• دندان ها به اندازه کافی مرتب نباشد.
• رنگ دندان ها سفید نباشد.
• فاصله موجود بین دندان ها متناسب نباشد.
• فاصله ریزی بین دو دندان جلویی وجود داشته باشد.

ارتودنسی دندان های فاصله دار

شاید تصور کنید ایجاد فاصله بین دندان ها ارثی باشد و هیچ راه حلی برای درمان آن وجود نداشته باشد. با استفاده از روش ارتودنسی دندان های فاصله دار، می توان این مشکل را برطرف کرد.
فاصله بین دندان ها باید به اندازه ای باشد که بتوان تنها از لابه لای آن نخ دندان رد کرد. گاهی اوقات این فاصله در دندان افراد بیشتر از یک نخ دندان و یا حتی به اندازه یک سانتی متر نیز خواهد رسید.

علل ایجاد فاصله بین دندان ها ممکن است یکی از موارد ذیل باشد :

• ژنتیک است یعنی این ویژگی را از پدر یا مادرتان به ارث برده باشید.
• فقدان برخی از دندان های انتهایی
• بیماریهای لثه
مطمئن ترین راه برای از بین بردن فاصله بین دندان ها، ارتودنسی دندان های فاصله دار است. زمانی که بین دندان ها، فضای اضافی وجود داشته باشد افراد به پزشک معالج جهت ارتودنسی مراجعه می نمایند.

عملکرد ارتودنسی دندان های فاصله دار:

فضای خالی بین دندان ها اگر بیشتر از۲ میلی متر باشد ، کامپوزیت توصیه نمی گردد. استفاده از کامپوزیت در این موارد نتیجه مطلوبی نخواهد داد. دست آخر دندان ها پهن خواهند شد. روش پیشنهادی ارتودنسی ، خواهد بود. این روش به گونه ای است که بیمار هیچ بافتی از دندان خود را از دست نخواهد داد. به کمک تکنیک ارتودنسی ، فاصله موجود بین دندان ها از بین می روند.

آنچه باید در ارتودنسی دندان های فاصله دار به آن توجه نمائید ، این است که :

• علاوه بر اینکه باید دارای فک خوب باشید ، فاصله موجود بین دندان ها نیز نباید زیاد باشد.
• هیچ محدودیت زمانی برای ارتودنسی وجود ندارد. از کودکی تا میانسالی می توان انجام داد.

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

هفت + 20 =