۲۰ تیر

انتخاب ارتودنسی مناسب

انتخاب ارتودنسی مناسب

کدام یک از انواع ارتودنسی برای من مناسب است ؟ بیشتر افرادی که قصد دارند دندان های خود را ارتودنسی کنند بایستی آگاه باشند که ارتودنسی به روش های مختلفی انجام میشود  و هر نوع آن برای مشکلات دندانی یا فکی متفاوتی مناسب است . برای تعیین ارتودنسی مناسب برای هر فرد بایستی متخصص ارتودنسی مشکلات دندانی هر فرد را بررسی کند .در ذیل برخی از این انواع را شرح می دهیم . ( انتخاب ارتودنسی مناسب )

انتخاب ارتودنسی مناسب

انواع مختلف ارتودنسی به دودسته ی اصلی ثابت و متحرک تقسیم می شود . برای اصلاح مشکلات بیماران می توان از انواع مختلف ارتودنسی کمک گرفت .

درمان ارتودنسی ثابت با براکت های سنتی :

این نوع براکت ها پیشرفت زیادی کرده اند و هم اکنون در ساختاری ظریف مورد استفاده قرار می گیرند . این براکت ها از جنس استنلس استیل مرغوب ساخته شده اند . سیم های ارتودنسی به وسیله ی فشاری که با واسطه براکت ها به دندان ها وارد می کنند موجب می شوند که دندان ها به تدریج در موقعیت مناسب قرار بگیرند . ( انتخاب ارتودنسی مناسب )

براکت های سرامیکی :

براکت های سرامیکی نیز جزو براکت های سنتی به شمار می آیند ولی جنس این نوع ، ساخته شده از سرامیک شیری رنگ و یا شیشه ای و شفاف می باشد . این نوع ارتودنسی را بیشتر بزرگسالانی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند و در عین حال نگران دیده شدن براکت ها در دهانشان هستند مورد استفاده قرار می دهند . این نوع ارتودنسی کمتر از دیگر انواع ارتودنسی به چشم می آیند و تنها از رنگ سیم قابل تشخیص اند که حتی سیم های همرنگ دندان نیز اخیرا وارد بازار شده است . ( انتخاب ارتودنسی مناسب )

ارتودنسی  با براکت های دیمون :

ارتودنسی دیمون روش جدیدی است که تفاوت چندانی با روش های سنتی درمان ارتودنسی ندارد اما طرفدارانی دارد چرا که نیاز کمتری به ویزیت های ماهانه در اوایل درمان دارد. ارتودنسی دیمون با بهره گیری از یک مکانیزم کشویی به جای کش هایی که به طور معمول برای نگهداشتن سیم در داخل براکت استفاده میشوند در افزایش بهداشت اطراف براکت ها موثر است. اما برخلاف هزینه بالاتر براکت های آن نتایج با ارتودنسی معمول تفاوتی ندارند.

دکتر محسن مرآتی – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

ده − هفت =