۱۸ مرداد

دستگاه های ارتودنسی متحرك | Removable orthodontic appliances

دستگاه های ارتودنسی متحرك

دستگاه های ارتودنسی متحرك  : در درمان ارتودنسی متحرک حرکات دندانی توسط پلاک هایی که قابل خارج کردن از دهان هستند انجام می شود. در نتیجه جزء اصلی آن یک پلاک متحرک است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و باعث حرکت یک یا چند دندان خاص می شود.

باید توجه کرد که توانایی درمان های ارتودنسی متحرک محدود است و تنها برای اصلاح مشکلات خفیف و حرکات دندانی جزئی مفید هستند.

اجزای درمان متحرک شامل:

۱٫       اجزای گیر : اجزایی که گیر پلاک را در داخل دهان تامین می کنند و شامل انواع کلاسپ ها و لبیال بو است.

۲٫       اجزای فعال: اجزایی که باعث حرکت دادن دندان ها می شوند و شامل فنرها، لبیال بو و پیچ هاست.

۳٫       اجزای اتصال دهنده: قسمت آکریلی دستگاه که اجزای گیر و فعال را درون خود نگه می دارد.

کلاسپ (clasp): یک جزء فلزی در دستگاه متحرک که با قرار گرفتن بر روی دندان ها یا فاصله بین دندان ها گیر پلاک متحرک را تامین می کنند. انواع رایج شامل ball clasp ، Adams clasp ، C-clasp که در شکل زیر قابل مشاهده هستند. بال کلاسپ در فاصله بین دو دندان مجاور قرار می گیرد. آدامز کلاسپ بر روی دندان ها سوار می شود و
 
C-clasp دور طوق دندان قلاب می شود.

spring یا فنر: یک جزء فلزی که خاطر خاصیت فنریت خود باعث حرکت دندان می شود. انواع رایج Z-spring و
 
finger spring  هستند.

پیچ یا jack-screw : پیچی که در داخل آکریل قرار می گیرد و با باز کردن یا بسته شدن تدریجی نیرو را در جهت دلخواه به دندان وارد می کند.

لبیال بو labial bow : یک کمان فلزی که در قدام دندانهای قدامی را در بر می گیرد که هم جهت تامین گیر پلاک و هم جهت عقب بردن دندان های قدامی استفاده می شود.

S1 S2

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

2 thoughts on “دستگاه های ارتودنسی متحرك | Removable orthodontic appliances

پاسخ