۱۸ مرداد

فیشور سیلانت | fissure sealant

فیشور سیلانت

فیشور سیلانت : دندان ۶ یا آسیای اول دائمی جزو اولین دندانی های دائمی است که در دهان رویش می یابد. این دندان در سن ۶ سالگی در دهان ظاهر می شود و اکثرا والدین تصور می کنند این دندان هم جزو دندان های شیری است و عدم مراقبت کافی باعث پوسیدگی زودرس آن می شود.

بنابراین در سن ۶-۷ سالگی، کودک حتما باید توسط دندانپزشک معاینه شود.

اگر لازم باشد شیارهای سطح جونده دندان های آسیای دائمی با یک نوع چسب(کامپوزیت یا سیلانت) پوشانده شوند تا از بروز پوسیدگی در این شیارها در آینده جلوگیری گردد. به این درمان فیشورسیلنت-تراپی گفته می شود. مطابق با شکل زیر عکس چپ قبل و عکس راست بعد از درمان را نشان می دهد.

957

البته باید در نظر داشت که نواحی فیشورسیلنت شده در فواصل ۶ ماه تا یکسال باید معاینه شوند و در صورت لزوم دوباره فیشور سیلنت شوند زیرا امکان شکسته شدن آنها در اثر تماس های دندانی در دراز مدت، مقابل وجود دارد.

 

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ