ملاحظات حین درمان

ارتودنسی

ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود ( متخصص ارتودنسی )  . روش درمانی  شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد.در این مقاله ملاحظات حین درمان ارتودنسی توضیح داده خواهد شد.

ارتودنسی

شروع درمان ارتودنسی از این جهت که وسایل جدیدی در تماس با بافت لب و گونه شما قرار گرفته اند معمولا با مقداری قرمزی و تحریک لب و گونه و گاه آفت های دهانی که زخم های سفیدرنگ و کوچک و دردناکی هستند ممکن است همراه شود. خوشبختانه بعد از یکی دو هفته لب و گونه شما به دستگاه های ارتودنسی عادت می کنند و مشکلات رفع می شود. ماساژ سطح داخلی لب کمک شایانی به رفع سریع این مشکلات می کند.

دهانشویه های فلوراید Oral-B در کاهش این زخم ها موثر هستند.

با حرکت دندان ها معمولا سیم های ارتودنسی هم حرکت و ممکن است انتهای آنها داخل لب و گونه شما فرو رود. در این موارد یه قطعه آدامس جویده شده را روی انتهای بیرون زده سیم بگذارید و سریعا با ما تماس بگیرید

هر گونه مشکل اعم از آزردگی گونه و لب توسط سیم ها، کنده شدن براکت ها و شکستن سیم ها را بلافاصله به ما اطلاع دهید ما فوراً  به مشکل شما رسیدگی خواهیم کرد. به هیچ وجه، خودتان اقدام به دستکاری سیم  و براکت ها نکنید.  همانطور که گفته شد تا زمانی که وقت ویزیت دیگری به شما داده شود از یک تکه موم نرم شده با گرما و یا یک آدامس جویده شده برای پوشاندن ناحیه تحریک کننده استفاده کنید.

ملاحظات حین درمان ارتودنسی

دندان های خود را به طور مرتب مسواک  کنید و نخ بکشید. حضور سیم و براکت موجب می شود که میکروب ها و مواد غذایی بیشتری روی دندان ها بمانند و این مسئله خطر بروز پوسیدگی و سفیدک زدن در اطراف براکت ها را افزایش می دهد. در صورتی که در بهداشت خود  کوتاهی کنید در پایان درمان لکه های سفید در اطراف براکت ها باقی خواهند ماند. از دهانشویه فلوراید دو بار در هفته، بعد از اتمام مسواک زدن و نخ کشیدن در آخر شب استفاده کنید و بعد از استفاده، چیزی میل نکنید و به رختخواب بروید، بدین صورت، فلوراید تا صبح بر روی دندان های شما باقی بماند. هر روز دو بار مسواک کردن و یکبار کشیدن نخ دندان لازم است.

از مصرف غذاهایی که می توانند باعث شکسته شدن بندها، جدا شدن براکت ها و یا خمیده شدن سیم ها شوند خودداری نمایید. نمونه هایی از این مواد غذایی شامل یخ، غذاهای سفت (ذرت ، آجیل ، ته دیگ، نان های سفت) و غذاهای چسبنده (آب نبات، گز، سوهان و آدامس) مي‌باشد. دفعات خوردن شیرینی جات را در طی روز به حداقل برساند.

از گاز زدن غذاهایی مثل ساندویچ و میوه های سفت مثل سیب خودداری کنید. زیرا می توانند باعث کنده شد براکت ها و خم شدن سیم ها شوند.

به دستوراتی که در حین درمان در مورد استفاده از پلاک ها، کش ها به شما داده می شود با دقت توجه و آن ها را اجرا نمایید تا بدین صورت طول درمان خود را کاهش دهید.

در وقت تعیین شده و بصورت مرتب در جلسات ویزیت حضور پیدا کنید و در صورت هر گونه مشکل در خصوص عدم حضورتان ما را در جریان بگذارید

هر گونه مشکل اعم از آزردگی گونه و لب توسط سیم ها، کنده شدن براکت ها و شکستن سیم ها را بلافاصله به ما اطلاع دهید ما فوراً  به مشکل شما رسیدگی خواهیم کرد. به هیچ وجه، خودتان اقدام به دستکاری سیم  و براکت ها نکنید. تا زمانی که وقت ویزیت دیگری به شما داده شود از یک تکه موم نرم شده با گرما و یا یک آدامس جویده شده برای پوشاندن ناحیه تحریک کننده استفاده کنید.

بروز لقی در دندان ها در طی درمان ارتودنسی طبیعی است و جای نگرانی نخواهد بود.

 

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر محسن مراتی

متخصص ارتودنسی 

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها