۱۱ تیر

ارتودنسی همزمان با جراحی بینی

ارتودنسی همزمان با جراحی بینی

از آن جا که درمان درمان ارتودنسی محدودیت هایی برای افراد ایجاد می کند ، لذا ارتودنسی همزمان با جراحی بینی ایده ی خوبی نیست .

ارتودنسی همزمان با جراحی بینی

مشکلات ارتودنسی همزمان با جراحی بینی :

یکی از سوال هایی که برای افرادی که قصد دارندارتودنسی همزمان با جراحی بینی انجام دهند پیش می آید  این است که کدام یک را زودتر انجام دهند ؟

درمان ارتودنسی بر روی لب ها ، زاویه ی بینی ، تعادل میان لب و بینی تاثیرات قابل مشاهده ای می گذارد . رابطه ی لب و فرم نهایی بینی جزو گزینه های مهمی است که جراح بینی بایستی آن ها را مورد توجه قرار دهد . مطمئنا تغییر فرم لب پس از ارتودنسی بر روی تصمیم جراح بینی در رابطه با طرح جراحی بینی اثر گذار خواهد بود . به علاوه امکان دارد در زمان تنظیم براکت ها و کار روی دندان ها ، به صورت و بینی فشار هایی وارد شود و به بخیه های جراحی آزار برساند . بنابراین ابتدا اصلاحات بر روی دندان ها را تکمیل نموده و سپس اقدام به انجام جراحی بینی کنید .

انحراف بینی و ارتودنسی :

در صورتی که بیمار دچار گرفتگی و انحراف بینی باشد بایستی در وهله ی اول مشکلات بینی را رفع کند زیرا گرفتگی بینی قادر است اثرات سوء بر روی روند رشد فک داشته باشد و منجر به تغییر شکل فک بالا و فک پایین شود البته انسداد و انحراف بینی تا قبل از بلوغ این اثرات را روی رشد فک دارد . گرفتگی بینی خود می تواند عامل تنفس دهانی باشد و به مرور زمان موجب تغییر شکل فک بالا به سمت جلو و فک پایین به سمت عقب شود . به این صورت دندان ها در یک ردیف قرار نمی گیرند و کج و نا منظم خواهند شد . لذا در این افراد جراحی بینی به تنهایی نمی تواند زیبایی ناحیه ی پایینی صورت را تامین کند و ارتودنسی نیز کمک کننده است.

 

دکتر محسن مرآتی – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

یازده − 8 =