۰۳ تیر

ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل

ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل

سومین دندان آسیای بزرگ و آخرین دندان در هر قوس فکی دندان عقل می باشد . این دندان نسبت به دیگر دندان ها دیر تر در دهان ظاهر میشود. زمان رویش این دندان از هفده تا بیت و پنج سالگی است . در این مقاله به ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل می پردازیم .

ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل

ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل

• در بعضی مواقع مانند : توارث ، بیماری های کم خونی یا راشیتیسم در کودکی ، هماهنگ نبودن رشد در استخوان های فک با اندازه ی دندان ها و کوچک بودن فک ، این دندان ها در داخل فک به صورت نهفته باقی مانند .
• این نهفتگی موضوع بسیار مهمی است که همیشه در علم دندانپزشکی مورد بحث قرار می گیرد .
• علت توصیه متخصصین برای کشیدن دندان عقل، جلوگیری از پوسیدگی ، درد مفصل گیجگاهی فکی ، بهم ریختگی کراودینگ ، مشکلات لثه و ابسه و … می باشد .
پوسیدگی در دندان عقل باعث پوسیدگی و عفونت در دندان های کناری هم می شود ، دندان عقل به دلیل این که آخرین دندانی است که رویش می یابدو جای کمی دارد به دندان های اطراف فشار می آورد و ممکن است باعث کج شدن آن ها شود هر چند که این نظریه هنوز به اثبات نرسیده است. این دندان ها موجب بوجود آمدن درد هایی در مناطق : مفصل فک ، گوش ، چشم و سر می شود .

ارتودنسی و ارتباط آن با کشیدن دندان عقل

• دندان عقل را نباید بی دلیل کشید جز این که باعث ایجاد مشکل یا ناراحتی شده باشد .
• بهتر است تصمیم به کشیدن دندان عقل در آخر درمان ارتودنسی گرفته شود ، زیرا ممکن است بعد از ارتودنسی همه ی دندان ها مرتب شوند اما هنوز شلوغی در دندان های عقب دیده شود ، یا امکان دارد در طی ارتودنسی دندانی کشیده شود و این کشیدن دندان موجب ایجاد جای کافی برای بقیه دندان ها شود که در این صورت به کشیدن دندان عقل نیازی نیست .
در همه ی این موارد نظر متخصص ارتودنسی برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه لازم و ضروری است .
بهتر است بگوییم تصمیم گیری برای درآوردن دندان عقل را به متخصص ارتودنسی بسپاریم .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

6 + 6 =