۰۱ اسفند

برگشت درمان ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

از جمله سوالاتی که مراجعین از متخصصان ارتودنسی سوال می کنند ، برگشت درمان ارتودنسی را می توان مثال زد . نتیجه ی حاصل شده از درمان ارتودنسی برای بیشتر افراد رضایت بخش خواهد بود . اما حفظ این نتیجه ی حاصل شده به دقت متخصص ارتودنسی ، همکاری خود بیمار در رابطه با استفاده از وسایل نگهدارنده و فاکتور های مرتبط با رشد طبیعی بیمار بستگی دارد.

برگشت درمان ارتودنسی

برگشت درمان ارتودنسی

در صورتی که درمان ارتودنسی در زمان بلوغ یا قبل از آن انجام شده باشد ، برگشت مشکلات فکی ممکن است رخ دهد . این مسئله در افرادی که فک پایین جلو آمده دارند بیشتر اتفاق می افتد که الگوی رشدی مشخصی را طی کرده اند و در بیشتر موارد نیز با انجام بهترین درمان هم خطر برگشت وجود دارد . لذا پزشک از این مسئله آگاه است و قبل از ارتودنسی احتمال برگشت را به والدین گوشزد می کند و در صورت رضایت آن ها انجام درمان ارتودنسی را آغاز می کند .

مشکلات در رابطه با کجی دندان ها ، هم زمان ایجاد می گردد که متخصص ارتودنسی به منظور رعایت مصلحت بیمار و کسب نتیجه اکثرا زیباتر و طبیعی تر به کشیدن دندان ها تمایل نداشته و به دنبال این است که با کمترین خطر بهترین درمان را انجام دهد . وی با آگاهی از این موضوع ، در صورت برگشت ، درمان دیگری را با کشیدن دندان و به وسیله ی روش های جانبی همچون جراحی فک را به بیمار توصیه می نماید . در ضمن تغییرات دندانی مرتبط با افزایش سن و رشد به عنوان برگشت درمان ارتودنسی تلقی نمی شوند . بیشترین برگشت درمان ارتودنسی در افرادی است که در طول شش ماه بعد از باز کردن دستگاه های ثابت ارتودنسی نمایان می شوند .

در افرادی که دندان کشیده می شود  برگشت درمان ارتودنسی اکثرا تا زمان باز شدن فضا در قسمت دندان کشیده شده نمایان می گردد . در این صورت با توجه به مقدار باز شدن فضا و شکل و اندازه ی طبیعی دندان درمان دوباره به وسیله ی درمان های بازسازی اندازه ی طبیعی دندان توصیه می گردد .

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ( مراحل انجام ارتودنسی )

دکتر محسن مرآتی

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ