۲۷ اردیبهشت

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

ارتودنسی راهی است برای برقراری تناسب میان فک و دندان و جفت کردن و منظم کردن آن ها با انجام ارتودنسی می توانید لبخندی زیبا داشته باشید ، طول درمان ارتودنسی به شرایط دهان و دندان های هر فرد بعد از کار گذاشتن بریس ها بستگی دارد .
مهم ترین عوامل برای مشخص کردن طول درمان ارتودنسی که همه ی متخصصین ارتودنسی می دانند : درجه شدت ، سن ، بهداشت و همکاری است .

 طول درمان ارتودنسیدرجه ی شدت چیست ؟

به آن اختلالات فکی و دندانی نیز گفته می شود که یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده ی طول درمان ارتودنسی است . در بعضی از افراد که دندان های شلوغی دارند و یا بیرون زده اند و با کمک لب ها هم در دهان جا نمی شوند طول درمان برایشان بیشتر است ، تاخیر رشد در فک های بالا و پایین یا هم زمان رشد نکردن آن ها باعث طولانی شدن طول درمان نیز می شود .
عامل دیگر تاثیر گذار بر روی طول درمان ارتودنسی سن است ، نوجوانان که در حال رشد هستند نسبت به آن هایی که رشد شان تمام شده است بهتر و با سرعت بیشتری به نتیجه ی مطلوب می رسند یعنی طول درمان آن ها نسبت به بزرگسالان کمتر است .
بهداشت سومین مورد در طول درمان ارتودنسی است که بسیار برای بزرگسالان نسبت به نوجوانان مهم و ضروری است به دلیل این که آن ها در معرض ابتلا به امراض لثه و بافت های محافظی اطراف دندان هستند .
اگر فرد به برنامه ی درمانی خود و توصیه های متخصص ارتودنسی خود اهمیت دهد و آن ها را انجام دهد زود تر به نتیجه ی دلخواه خود می رسد .
استفاده از نخ دندان و مسواک زدن در طول روز باعث می شود که دندان ها زود تر به شکل مطلوب برسند ، رعایت کردن این موارد باعث می شود که مراحل درمان سریع تر انجام شود .

  •  ارتودنسی مخصوص نوجوانان نیست بزرگسالان هم می توانند از آن استفاده کنند .
  •  تفاوت در سایز فک و دندان ها باعث می شود که دندان ها شلوغ بنظر برسند .
  • افرادی که دندان های نا مرتبی دارند و ظاهر آن ها برایشان نا خوشایند است می توانند به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و از روش ارتودنسی استفاده کنند .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ