۱۵ تیر

سیم ها در ارتودنسی

سیم ها در ارتودنسی

سیم های قوسی شکل ارتودنسی به همان سیم هایی گفته می شود که در داخل براکت های ارتودنسی قرار میگیرند . این سیم به این دلیل به حالت قوس دار ساخته شده که دندان های ردیف بالا و پایین حالت قوسی شکلی را به تبعیت از شکل استخوان زیرین خود دارند. سیم ارتودنسی همانند یک موتور محرک، کار هدایت و حرکت دندان ها را انجام می دهد . بدون وجود سیم ها در ارتودنسی ، براکت ها به تنهایی نمی توانند در دندان های افراد تغییری ایجاد کنند.

سیم ها در ارتودنسی

وارد کردن نیرو با استفاده از سیم های ارتودنسی :

زمانی که افراد برای اولین بار درمان درمان ارتودنسی را آغاز می کنند ، دندان ها نامرتب هستند و این سیم ها هستند که با تماس با براکت ها و با وارد کردن نیرو موجب تغییر موقعیت دندان ها می شوند . نیرویی که از طریق سیم به براکت ها وارد می شود نیرویی است مداوم که منجر به حرکت دندان ها خواهد شد . سیم های مراحل اول درمان بایستی فنری باشند و در عین حال با وارد کردن نیرویی ملایم به دندان ها موجب حرکت دندان ها شوند .

تنوع در سایز سیم های ارتودنسی :

زمانی که یک ارتودنتیست در رابطه با اندازه ی یک سیم ارتودنسی صحبت می کند به ضخامت و سطح مقطع سیم اشاره می کند. سیم های ارتودنسی از الیاژهای متنوعی ساخته میشوند که هریک کاربردی متفاوت در طی درمان ارتودنسی دارند.

سن بیمار :

سن مناسب برای ارتودنسی در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. البته در سنین بالا تر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.
سن بیمار از این نظر اهمیت دارد که به ما نشان می دهد چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم. آیا زمانی برای پیش درمانی در اختیارمان است یا خیر؟

یا اصلا چنین درمان هایی ضروری است؟

آیا از فاکتور رشد می توان کمک گرفت یا خیر؟ تمام جواب ها به سن بیمار ختم می شود؛ به همین دلیل بیماران را از نظر سنی دسته بندی می کنیم. البته فراموش نکنید که تا زمانی که دندان در دهان است می توان این درمان را انجام داد و به قول معروف هیچ وقت دیر نیست.

دکتر محسن مرآتی – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

چهار + 19 =