۰۹ شهریور

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت از براکت های سرامیکی یا فلزی کوچک استفاده می شود.

هر یک از براکت ها به یکی از دندان ها چسبیده می شوند و با استفاده از سیم های باریکی به هم متصل می شوند سپس از یک حلقه ی کشی برای نگه داری آن ها در جای خود استفاده می شود. این نوع ارتودنسی ثابت بوده به صورتی که بیمار نمی تواند آن را از دهان خود دربیاورد.

با ارتودنسی ثابت می توان اصلاحات دندان و فک را به راحتی انجام داد.

 

ارتودنسی ثابت

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت :

 یکی از مزیت های این نوع ارتودنسی، این است که در سقف دهان صفحه ای پلاستیکی گذاشته نمی شود این امر موجب می شود تا بیمار هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن دچار مشکل نشود.

این نوع ارتودنسی به صاف شدن دندان ها همچنین راحت تر نظافت کردن آن ها  کمک می کند.

ارتودنسی دیمون :

یکی از انواع ارتودنسی، ارتودنسی دیمون است که این روز ها محبوبیت خاصی در بین ارتودنتیست ها پیدا کرده است.

در ارتودنسی دیمون کمتر نیاز به ویزیت شدن دارید و تنظیمات به صورت خودکار انجام می گیرند.

در این روش نظافت دندان ها و براکت ها بسیار راحت تر انجام می شود، ارتودنسی دیمون درمان آسان تر و ملایم تری را ایجاد کرده است.

مراحل ارتودنسی :

مراقبت های بعد از براکت :

براکت ها ابزار های ظریفی هستند به همین دلیل است که توصیه می شود از خوردن غذا های سفت و چسبناک همچنین استفاده از نوشیدنی های شیرین در زمانی که براکت بر روی دندان ها وجود دارد پرهیز شود.

ارتودنسی نامرئی :

افرادی که دندان های نامرتبی دارند می توانند از روش ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. این نوع ارتودنسی به هیچ وجه جلب توجه نمی کند.

یکی از مزیت های ارتودنسی نامرئی، متحرک بودن آن است به همین دلیل  بیمار می تواند با خیال راحت از هر نوع ماده غذایی استفاده کند و بدون وجود مشکلی مسواک بزند.

ارتودنسی نامرئی  جهت مرتب کردن دندان ها با استفاده از پلاک های شفاف و متحرک و راحت استفاده می شود.

دکتر محسن مرآتی – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

نظرات بسته شده است.