۱۰ خرداد

نکاتی درباره ی ارتودنسی

نکاتی درباره ی ارتودنسی

ارتودنسی به معنای ردیف و صاف کردن دندان ها می باشد . هدف از تکنیک ارتودنسی مرتب کردن دندان های فک بالا و یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد ، لزا برای بهره گیری از این دستگاه نکاتی درباره ی ارتودنسی را باید بدانید که در ادامه ی مقاله برایتان شرح داده ایم .

نکاتی درباره ی ارتودنسی

نکاتی درباره ی ارتودنسی :

این دو نکته را باید به طور هم زمان در نظر داشته باشد ، اول این که دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین حالت ممکن انجام شود.

دوم این که حرکت های دندانی باید به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها آسیب نبینند .

این را در نظر داشته باشد که روش ارتودنسی تنها یک درمان برای نوجوانان نیست بلکه بزرگسالان در سن های بالا نیز می توانند از این تکنیک بهره گیرند به همین جهت بهتر است درباره ی دندان ها توضیحی داده شود . در اکثر افراد دندان ها در زاویه ی درست و فاصله ی مناسب رویش نمی کنند ، در برخی افراد دندان ها امکان دارد خیلی نزدیک به هم یا روی هم رشد کند و به همین دلیل ترتیب آن ها نامرتب و شلوغ خواهند بود .

نکته ی دیگر که باید به آن توجه داشته باشید این است که ، تفاوت سایز فک و دندان ها است ، یعنی امکان دارد فک کوچک بوده ولی دندان ها بزرگ باشند که دراین صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند . برعکس این حالت هم سبب می شود ، میان دندان ها فاصله به وجود آید .

نکته ی حائز اهمیت :

سن مناسب برای ارتودنسی در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است . اگر از زمان ذکر شده گذشته باشد و شما سپس درمان ارتودنسی را انجام دهید برای تصحیح روابط به زمان و انرژی بیش تری نیاز دارید . البته در سنین بالا تر، بیش ترین هدف درمان ، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیش ترین هدف درمان ، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ

پانزده − نه =