۱۳ خرداد

ارتودنسی نامرئی چیست

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

در ابتدا قبل از این که بحث ارتودنسی نامرئی چیست ؟ را شروع کنیم بهتر است توضیح مختصری در خصوص ارتودنسی دندان داده شود .

ارتودنسی نامرئی چیست

ارتودنسی دندان چیست ؟

دندان ها عضوی از بدن ما هستند که به جز سالم بودن باید ظاهری زیبا هم داشته باشند که این امر در ارتباط برقرار کردن با دیگران تاثیر زیادی دارد . فردی که با دندان مرتب و لبخند زیبا می زند بسیار جذاب تر از فردی است که دندان های نا مرتب دارد و بیش تر مورد توجه شخص مقابل قرار می گیرد . دندان های مرتب علاوه بر زیبایی می تواند باعث دیرتر خراب شدن دندان ها و همچنین باعث سلامتی دستگاه گوارش و دیگر اعضای داخلی بدن شود. ( ارتودنسی نامرئی چیست ؟ )

اردتونسی دندان چگونه است و هدف از انجام آن چیست؟

ارتودنسی دندان یعنی مرتب کردن دندان های فک بالا و پایین و در گاهی اوقات هر دو فک می باشد که باید به دو نکته توجه داشت :

  1.   جابجایی دندان ها با مرور زمان و آهستگی انجام شود تا دندان ها آسیب نبینند.
  2.   دندان ها به صورت دقیق برروی هم قرار بگیرند تا عمل جویدن به نحو احسن انجام شود.

ما در ادامه می خواهیم شما را با نحوه انجام ارتودنسی نامریی آشنا کنیم :

اشخاص می توانند به سهولت از ارتودنسی های نامریی که متحرک هستند استفاده کنند . کسانی که نگران دیده شدن سیم ها در طول درمان خود هستند می توانند از این روش استفاده کنند . تاثیر این روش به اثبات رسیده و با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته می شود .

دلایل استفاده از ارتودنسی نامرئی :

یک مزیت این روش متحرک بودن و قابلیت جابجایی آن است که شخص به راحتی می تواند آن را از دندان ها برداشته و غذای مورد علاقه خود رابخورد و به راحتی مسواک بزند و حتی از نخ دندان استفاده کند . مناسب ترین زمان استفاده از ارتودنسی در زمان کودکی می باشد زیرا استخوان های فک هنوز نرم و قابل انعطاف می باشد پس مراحل ارتودنسی بر روی کودکان بهتر و سریع تر جواب می دهد . کسانی که می خواهند در بزرگسالی دندان های زیبایی داشته باشند باید از کودکی اقدام کنند .

ارتودنسی نامریی بسیار آسان است چون در ساخت آن از فلز استفاده نشده است و در داخل دهان زخم و خراش ایجاد نمی کند . دیگر مزیت این روش کاهش زمان سپری شده فرد در مطب دکتر است .

نحوه عملکرد

هر پلاک ارتودنسی معمولا ۲ هفته استفاده می شود و بیمار فقط می تواند در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن و نخ کشیدن آن را از دهان خارج کند . پلاک ها با دستور و تشخیص پزشک تعویض می شوند . دندان ها به مرور زمان و هفته به هفته جابجا می شوند تا در جای درست خود قرار بگیرند . هر بیمار باید ۶ هفته  ۱بار جهت اطمینان از پیشروی مراحل بیماری خود به پزشک خود مراجعه کند .

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

 

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ