۰۴ اردیبهشت

درمان ارتودنسی و مصرف دخانیات

درمان ارتودنسی و مصرف دخانیات

مصرف دخانیات منجر به اختلال در دریافت نیرو های ارتودنسی به دندان ها می گردد . افرادی که به طور مرتب از مواد مخدر استفاده می کنند ، مولکول های مواد مخدر را از راه گردش خون به سلول های بافت لثه وارد می سازند و بر روی نیرو های مکانیکی دستگاه های ارتودنسی اثرات منفی اعمال می نمایند . ارتودنتیست ها باید از سابقه ی بیمار مبنی بر مصرف دخانیات مطلع باشند . در زیر در رابطه با درمان ارتودنسی و مصرف دخانیات بیشتر توضیح خواهیم داد .

درمان ارتودنسی و مصرف دخانیات

دخانیات و ارتودنسی

از دلایل عمده برای اینکه افراد پیش از ارتودنسی باید اقدام به ترک سیگار کنند این است که امکان گیر کردن غذا در اطراف براکت های ارتودنسی و تبدیل شدن براکت به پناهگاهی برای باکتری ها وجود دارد . لثه ی سالم صورتی رنگ می باشد و با سفتی مطلوبی به دندان ها چسبیده است  . زمانی که فرد با استفاده از دخانیات ، از برخورداری از لثه ی سالم محروم می شود ، درمان ارتودنسی نیز قابل انجام نخواهد بود لذا قطع مصرف سیگار و درمان لثه اولین گام جهت شروع درمان ارتودنسی می باشد .

اثرات مواد مخدر بر دهان :

مواد مخدر منجر به فروپاشی بافت نرم لثه و تخریب شدن دندان ها در طول زمان می شود . به دلیل ماهیت اسیدی مواد مخدر ، ترشح بزاق در داخل دهان کاهش می یابد و بر اثر خشکی دهان ، دندان ها خراب می شوند . زمانی که محیط دهان خشک می شود نیز افراد به خوردن مواد قندی و شیرینیجات بیشتر تمایل نشان می دهند .

مصرف دخانیات منجر به تیره شدن دندان ها و افزایش پلاک های دندانی می شود .

مصرف مواد مخدر و ترشح اسید

زمانی که افراد دندان های خود را بر روی هم می فشارند ، دندان ها دچار سایش خواهند شد . لذا به این دلیل دندان ها در اثر قرار گرفتن طولانی در معرض اسید و سایش از بین خواهند رفت . بهداشت ناکافی افرادی که از دخانیات و مواد مخدر استفاده می کنند و خشکی دهان ، تمایل به خوردن غذاهای قندی را افزایش می دهد که تمام آن ها نیز منجر به سیاهی و پوسیدگی و تخریب دندان ها می شود .

 

دکتر محسن مرآتیمتخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت (  متخصص ارتودنسی – ارتودنسی )

 

درباره نویسنده

محسن مرآتی
ارتودنسی که به دو فرم ثابت و متحرک انجام میگردد روشی درمانی در دندان پزشکی می باشد برای بیمارانی که به دلیل عدم تطابق سایز فکی با سایز دندان ها دچار بهم ریختگی دندانی هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورت وجود بهم ریختگی دندانی، قرار گرفتن و تماس دندان ها، هنگام جویدن یا گاز زدن با مشکل مواجه می شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت است و همچنین اصلاح ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند نیز می باشد .

پاسخ